
Od stycznia ogromny wzrost obciążeń zus
Kto skorzysta na reformie “Małego ZUSu” w 2020 roku ?
Ze zmniejszonych składek skorzystać będą mogły przedsiębiorstwa, których przychód za rok 2019 nie przekroczy kwoty 120 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że mowa tu nie o dochodzi a o przychodzie właśnie. Dotychczas z ulgi wprowadzonej w 2019 roku korzystali jedynie mikro przedsiębiorcy, których roczny dochód nie przekroczył wartości 63 tysięcy złotych. Jest to więc praktycznie podwojenie limitu rocznego przychodu, według którego przysługuje pomniejszona wpłata do ZUSu.
Zgodnie z obliczeniami, aż 320 tysięcy przedsiębiorców zostanie objętych tą reformą, zgodnie z którą wysokość składki ZUS będzie naliczana proporcjonalnie do ich dochodu. Oznacza to praktycznie, iż wielu przedsiębiorców zaoszczędzi każdego miesiąca nawet kilkaset złotych.
Dużym plusem jest również wydłużenie czasu, w którym przedsiębiorcy mają prawo zgłoszenia się do płacenia “małego ZUSu”. Jeszcze w 2019 roku okres ten wynosił zaledwie 7 dni. W tym roku przedsiębiorcy mogą końca pierwszego miesiąca obowiązywania ustawy, czyli do ostatniego dnia lutego 2020 roku.
Okres opłacania mniejszego ZUSu pozostaje bez zmian. Podobnie jak w zeszłym roku, płatnik może korzystać ze zniżki przez 36 miesięcy w okresie 60 miesięcznym. W praktyce więc obniżony ZUS jest aplikowalny przez 3 lata. Po tym czasie stawka ZUSu wraca do standardowego wymiaru.
Z “małego ZUSu” nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność gospodarczą na rzecz swojego byłego pracodawcy, w zeszłym roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni kalendarzowych oraz rozliczają się za pomocą karty podatkowej, jednocześnie będąc zwolnionym z obowiązku płacenia podatku VAT. Reszta przedsiębiorstw może składać wnioski, co znacząco poprawi ich sytuację finansową i przyczyni się do wzrostu ich wartości.